Tyto dva obory se navzájem prolínají, zabývají se ošetřením zubního kazu výplněmi či protetickými náhradami. V naší stomatologické praxi využíváme pro ošetřování zubního kazu všech,podle nás vyhovujících výplňových materiálů.

  • Estetické kompozitní („bílé“) výplně – Kompozitní výplňové materiály umožňují věrně reprodukovat původní tvar a barvu zubu. Další velkou výhodou je maximálně šetrná preparace bez zbytečného odstraňování zdravé zubní tkáně. Tento materiál také umožňuje úpravy tvaru zubů (např. uzávěr mezer mezi řezáky) nebo zhotovení tenkých skořepin-faset, které překryjí viditelné plošky zubů.
  • Amalgámová výplň – v některých případech je stále vhodné obnovit funkci zubu klasickou amalgamovou výplní, přičemž používáme kapslovaný amalgam, se kterým lze zhotovit odolnou, anatomicky tvarovanou výplň.
  • Korunky trvale nahrazují celou povrchovou část zubu poškozenou následkem úrazu nebo zubním kazem. Dle indikace zubního lékaře a přání pacienta zhotovujeme korunky celokeramické, metalokeramické, fazetované a celoplášťové.
  • Můstky slouží k nahrazování více ztracených zubů. Můstek se skládá vždy z pilířů, na kterých je upevněny a mezičlenů, které nahrazují chybějící zuby. Důležité je, aby pilířové zuby byly stabilní a nedocházelo k úbytku kosti (parodontitida). Nesrovnatelnou výhodou oproti protézám je jejich pevné upevnění.
  • Částečně snímatelné náhrady a celkové zubní náhrady vrací pacientům nejen úsměv na tváři, ale především hlavní funkci chrupu – kousání, žvýkání.
Sdílet: