Bělení zubů je dnes velmi žádanou službou v ordinacích zubních lékařů a dentálních hygienistek. Hlavním důvodem je nespokojenost se zažloutlou barvou zubů. Spousta lidí si již uvědomuje, jak důležité je mít zdravý a krásný chrup nejen pro své celkové zdraví, ale i pro dobrý pocit, větší sebevědomí, postavení ve společnosti a v práci.
Před samotným bělením zubů je důležité zodpovědět si pár otázek:
-
Co je to bělení zubů?
Bělení zubů je proces, při kterém dochází k zesvětlení barvy zubů. Principem je použití určité koncentrace peroxidu vodíku, jehož aktivní molekuly pronikají do skloviny a reagují tam s pigmenty. Bělící účinek je velmi dobře viditelný, ačkoli zubní sklovinu nijak nenarušuje a nepoškozuje.
-
Kde si můžu nechat vybělit zuby?
Je velmi důležité nechat si vybělit zuby pod odborným dohledem, tzn. zubní lékař nebo dentální hygienistka. Jen tak se vyloučí případná rizika jako jsou alergie, těhotenství, poruchy vývoje skloviny a v neposlední řadě nespokojenost pacienta s průběhem bělení.
-
Co ovlivňuje barvu zubu?
Základní odstín zubu je dán stejně jako například barva vlasů. Zub se skládá z vnější vrstvy = sklovina a z vrstvy pod sklovinou = zubovina, která je oproti sklovině více zabarvená, více žlutá. Proto celkové zabarvení závisí na průsvitnosti skloviny. Velký vliv má samozřejmě nedůsledná ústní hygiena. Barviva obsažená v potravě, sladkostech, nápojích (černý čaj, káva, červené víno) a především kouření negativně ovlivňují barevnost skloviny a tvoří se tzv. pigmenty, které lze mechanicky očistit z povrchu zubu (metoda Airflow). Mezi další vlivy, které ovlivňují barvu, patří přijímání léků v dětství (tetracyklinová antibiotika), fluoróza (nadměrný přísun fluoridů v dětství). Barevné změny jednotlivých zubů, našedlá až zčernalá barva, se objevují u tzv. mrtvých zubů, kdy byla odstraněna zubní dřeň z kořenového kanálku v důsledku poškození zubním kazem.
-
Je bělení zubů vhodné pro všechny?
Bohužel ne u každého člověka je vhodné bělit zuby. O vhodnosti bělení je důležité se poradit s odborníkem – zubním lékařem, popř. dentální hygienistkou. Je nezbytné, aby se bělily zdravé zuby bez kazu, bez zubního kamene, plaku a neprobíhal zánět dásní a parodontitida.
-
Jaký je postup před bělením zubů?
Zubní lékař prohlédne, zhodnotí stav zubů. Je nutné ošetřit všechny kazy a nevyhovující výplně. Pokud se budou měnit amalgámové výplně za kompozitní výplně („bílé plomby“) či dělat například nová korunka, můstek, zavádět implantát, je důležité, aby vše proběhlo až po vybělení zubů. Jen tak může být vybrána vhodná barva protetické práce.Po konzultaci s ošetřujícím zubním lékařem o vhodnosti bělení zubů, začíná spolupráce s dentální hygienistkou. Společně se zubním lékařem vytvoří individuální plán ošetření. Dentální hygienistka Vám udělá komplexní dentální hygienu, která zahrnuje vyšetření stavu dásní, zubů, sliznic, vysvětlení stavu dle rentgenového snímku a popis onemocnění a možnosti jeho léčby. Postupně odstraní zubní plak, zubní kámen, vnější pigmentace metodou Airflow. Nejdůležitější je doporučení správných pomůcek a jejich vlastní nácvik v ústech. Dle stavu pacienta se jednotlivé výkony rozdělí do více návštěv, tak, aby byla příprava pacienta na bělení zubů co nejlepší a nejefektivnější. Není totiž nic horšího, než bělit zuby se zubním kamenem a plakem a do toho krvácející dásně.
-
Jaké jsou možnosti bělení zubů?
Nejčastějšími metodami je domácí a ordinační bělení.
Domácí bělení probíhá tak, že zubní lékař nebo dentální hygienistka Vám zhotoví otisky, v laboratoři tak vyrobí individuální plastové nosiče na bělení zubů. Pacient do těchto nosičů sám aplikuje bělící gel, který dostal výhradně v ordinaci zubního lékaře. Nosič s gelem je nutno aplikovat několik dní, dokud není dosaženo stanoveného odstínu zubu. Pacient v průběhu bělení dochází na kontrolu do ordinace, tak aby vše probíhalo bezpečně a pod dohledem.Druhou možností je ordinační bělení. Provádí se v ordinaci a používá se bělící gel s vyšší koncentrací peroxidu. Je nutné zajistit ochranu dásní a citlivých částí chrupu speciálním materiálem. Poté se pacientovi zhotoví individuální plastový nosič a pacient ještě sám několik dní bělí doma. Tento druh bělení se doporučuje např. u pacientů s tetracyklinovými zuby či fluorózou.
-
Lze bělit i jednotlivé zuby?
Ano, jedná se nejčastěji o bělení zubu, který ztmavl důsledkem odumření zubní dřeně. Tento typ bělení provádí výhradně zubní lékař.
-
Má bělení zubů nějaké vedlejší účinky?
Při bělení zubů dochází k dočasné zvýšení citlivosti zubů. U pacientů, kteří mají obnažené zubní krčky, může citlivost trvat mnohem déle. Ke snížení citlivosti se používají fluoridační preparáty, které Vám doporučí Váš ošetřující zubní lékař nebo dentální hygienistka.
-
Vybělí mi bělící zubní pasta zuby?
Bělící pasta obsahuje tzv. abrazivní části, které mohou částečně odstranit vnější pigmenty z kávy, z černého čaje a kouření, ale nikdy Vám nevybělí zuby do požadovaného odstínu. Dle velikosti abrazivních částic se zvyšuje i riziko nevratného poškození zubní skloviny. Při častém používání a v kombinaci s tvrdým zubním kartáčkem a nevhodné techniky čištění zubů, dochází k odstranění povrchové vrstvy skloviny a tím ke zvýšení citlivosti zubů.
Doporučení:
Vždy konzultujte bělení zubů s Vaším ošetřujícím zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Protože jen odborník ví, zda je vhodné bělit zuby, dokáže vybrat tu správnou metodu tak, abyste odcházeli spokojení, bez problému a s krásným úsměvem.
Napsat komentář